COSS.fi

COSS.fi

COSSin vuosikokous ja jäsentilaisuus järjestettiin 5.6. Helsingissä

COSS ry:n jäsenet kokoontuivat 5.6.2018 Helsinkiin Kuntatalolle yhdistyksen vuosikokoukseen.

Vuosikokouksessa COSSin toiminnanjohtaja Timo Väliharju esitteli jäsenille viime vuoden tilinpäätöksen, tilintarkastajan lausunnon sekä yhdistyksen toimintakertomuksen vuodesta 2017. Kokouksessa päätettiin vahvistaa yhdistyksen tilinpäätös sekä myöntää hallitukselle ja toiminnanjohtajalle tili- ja vastuuvapaus. Lisäksi kokouksessa vahvistettiin toiminnanjohtajan esittelemät yhdistyksen toimintasuunnitelma sekä tulo- ja menoarvio vuodelle 2018.

Vuosikokouksessa esitettiin muutosehdotus yhdistyksen jäsenmaksuluokkiin. Uusi jäsenmaksuluokka muodostettaisiin henkilöstömäärältään 50-99 kokoisille organisaatioille. Tällä uudella jäsenmaksuluokalla ja hinnaston porrastuksella pyritään hakemaan yhdistykselle lisää yhteisöjäseniä edellä mainitusta kokoluokasta, joka tällä hetkellä on vähiten edustettuna. Tämä tarkoitti yhdistyksen sääntöihin kohdan 4. jäsenmaksuja koskevan kappaleen muuttamista. Kokouksessa päätettiin hyväksyä edellä esitetty muutos sääntöihin ja muodostaa uusi jäsenmaksuluokka. Yhdistyksen jäsenmaksut päätettiin kokouksessa pitää samana kuin edellisvuonna ja uuden muodostettavan jäsenluokan hinnaksi päätettiin 1350 € / vuosi.

Hallituksesta todettiin, että kenellekään hallituksen nykyisistä jäsenistä ei kolmen vuoden toimintakausi tule vielä päätökseen. Hallituksen pitkäaikainen jäsen Jyrki Koskinen ilmoitti kokouksessa jättäytyvänsä pois hallituksesta. Koskinen jatkaa kuitenkin aktiivisesti COSSin toiminnassa mukana oloa ja JulkisCOSS-työryhmän vetäjänä toimimista. Kokouksessa päätettiin muutoin pitää hallituksen kokoonpano samana vuonna 2018.

Hallitus 2018
Martin von Willebrand, Validos ry/Asianajotoimisto HH Partners Oy (puheenjohtaja)
Kim Aaltonen, Finceptum Oy
Simo Lääveri, Digioiva Oy
Jarkko Moilanen, APItalisti
Mikko Malmgren, Malmcon Oy

Päivän ohjelmassa oli yhdistyksen sääntömääräisen vuosikokouksen lisäksi COSSin ja Kuntaliiton TukuDigi-projektin yhteistyössä järjestämä "Digitaalinen kunta" -työpaja, jossa ideoitiin tulevaisuuden digitaalista kuntaa yhteiskehittämisen keinoin. Mukana työpajassa oli noin 30 alan osaajaa kunnista sekä COSSin jäsenyrityksistä ja tuloksena oli ideoita viiteen kuntahaasteeseen. Voit lukea julkaisemamme uutisen työpajasta täältä. Päivän päätteeksi yhdistyksen jäsenet verkostoituivat vapaamuotoisesti yhteisen päivällisen merkeissä ravintola Kalliokivessä Kuntatalolla.

_____________________________________________________________________

COSS ry:n toimintakertomus 2017

Scroll to Top